Ahogy az várható volt, feszült meccset hozott a Nagytétényi Kohász és az Ikarus BSE találkozója a BLSZ II. utolsó előtti fordulójában. A végére már egy másik meccs megfelelő alakulása fontosabb volt mindkét csapat szurkolóinak, mint az, ami a pályán történik, aztán a végén jött a dráma.
Előre tervezni sem lehetett volna izgalmasabb hajrát a BLSZ II-nek a valósnál: a 29. fordulóban egymással találkozott a Nagytétényi Kohász és az Ikarus, a két csapat egyaránt 67 ponttal állt a tabella élén (az Ikarus gólkülönbsége nyolccal jobb volt, ezzel első helyen állt), a harmadik helyen a Mészöly Focisuli jött 65 ponttal, a két éllovasnál több győzelemmel, vagyis azonos pontszámnál előzni tudott volna. A bajnokságból az első kettő jut fel, mindhárom klub célja a feljutás, nehezen lehetett volna kiélezettebb a helyzet. Természetesen a Kohász–Ikarus meccsel párhuzamosan játszott a Mészöly is, nem is akárki ellen: a 4. helyen álló RKSK vendége volt, vagyis az első négy csapat egymással találkozott, noha az RKSK 10 pont lemaradással követte csak a Mészölyt.
A prémium hoppertársaságunkból öten is a nagytétényi meccset választottuk, a többségnek ráadásul ez új pálya volt, nekem is - mikor máskor mentem volna ki oda, mint egy ilyen rangadón? Bár a Kohász-pálya a világ végén, Budapest délnyugati határán található, megközelítése mégis nagyon egyszerű: a pályától 3-4 perc séta Nagytétény-Diósd vasútállomás, ahová félóránként megy vonat, a menetidő Kelenföldtől 13 perc. Korábban felmerült bennem a biciklizés ötlete (haza persze vonat lett volna akkor is), de pénteken lenyomtam egy laza Gyöngyös–Kékestető tekerést, aminek következtében szombaton még a Déli pályaudvarig történő bubizás is komoly kihívást okozott, esélyem nem lett volna Nagytétényig kitekerni.
Kiválóan jött ki a lépés, 15:40-re értünk ki vonattal Nagytétény-Diósdra, 10 perccel a kezdés előtt már a Kohász sörözőben vett üveges Pilsnert majszoltuk. Dicsértem múltkor a BKV büféjét, na ez egy lapáttal rátesz: szintén egy sima kocsma, ami egyben meccsnapon a "stadion" büféje is, ráadásul még olcsóbb a Pilzás: 710 forint az üveg. Van csapolt sör is amúgy, de csak Soproni és Heineken. Amellett, hogy a sporttelepen van egy igazi kocsma, még egy elég menő részletet érdemes tudni róla: az ESMTK-pályához hasonlóan itt is van egy részlege a Magyar Postagalamb Sportszövetségnek, még gyűlést is tartottak a meccs alatt, ha jól láttuk.
Csodálatos kocsma a sporttelepen, szinte már Csehországban érzi magát az ember, ott vannak ilyenek az alsóbb ligákban.
Ötödosztályról beszélünk, belépő nyilván nem volt, viszont néző igen: nem tudtam megszámolni, nem jártam körbe, de a hosszanti oldal melletti kerítésnél nem maradt szabad hely, 100-200 néző simán összejött. Köztük több illusztris vendég is volt, például az Ikarus és a Kelen elnöke.
Érdekes helyzetben találtam magam, nem tudtam eldönteni, kinek szurkoljak, ugyanis mindkét csapat feljutásának örülnék. Tisztelem a Mészöly Focisuli munkásságát, nem is zavarna, ha feljutna a BLSZ I-be, de a két nagy múltú, tradicionális klub osztályváltásának jobb örülnék. Viszont, ha a Mészöly hozza a meccsét, akkor valakinek biztos rossz lesz: döntetlen esetén még bármi lehet, hiszen a gólkülönbség dönt az Ikarus és a Kohász között, de aki kikap, az elbukja a feljutást. HA, ugye, mert az élet mindig jobb rendező, mint amit el tudunk képzelni.
A két csapat közül a Nagytétény a régebbi, Nagytétényi SE néven alapították 1913-ban, 1919 óta indít felnőtt labdarúgó csapatot a klub. Néhány NB III-as szezont leszámítva a BLSZ-ben töltötte el több mint száz évét a Nagytétény, melynek neve a rendszerváltásig, valamint 2017 óta Kohász. Két évig a Metallochemia nevet is viselte az együttes, de a Kohász név ugyanettől a gyártól ered. 1908-tól 1990-ig a pálya szomszédságában működött egy kohó, mára csak nyomai maradtak, az M6-os építésekor elbontották a telepet. A kohó bezárása óta inkább az ötöd- és a hatodosztályban szerepelt a Nagytétény, de a 2010-es években pár évig már járt a BLSZ I-ben a modern érában is.
Stílszerűbb lett volna Ikarusszal, de olyan már rég nem jár a 13-ason, az Angeli utcában.
Az Ikarus focicsapatát 1949-ben alapították, 1992-ig Vasas Ikarus néven futott, azóta Ikarus BSE. A Nagytéténynél több szezont is eltöltött az együttes az NB III-ban, sőt, a csúcsot 1978/1979-ben az NB II jelentette, ami akkor is másodosztály volt. Az elmúlt 40 év zömét a BLSZ I-ben töltötte a klub, de néhányszor már megjárta az ötödosztályt, nem kiugró a két évvel ezelőtti kiesés.
Mivel a BLSZ II-ről, tehát az ötödosztályról beszélünk, nyilván nem várhattam magas színvonalat. Ennek ellenére a vártnál kevésbé volt élvezhető a mérkőzés, közhely, de tényleg rányomta a bélyegét a tét. Nagy volt a feszültség, már a 6. percben kiosztotta az első sárgát a játékvezető. Az első félidőben inkább a Nagytétény tűnt veszélyesebbnek, de kiegyenlített képe volt a játéknak. Kicsit a semmiből jött a 42. percben egy büntető, a tőlem messzebb lévő 16-oson belül: nekem jogosnak tűnt a tizenegyes, de az Ikarus részéről felesleges volt a szabálytalanság, hibázott a védő, bár kétségtelen, hogy látványosan nagyot esett a hazaiak játékosa. Szücs Huba értékesítette a tizit, 1–0, ez volt az idei bajnokságban a Kohász századik gólja.
A századik gól előtti pillanatok.
Közben kaptuk a hírt (egy német hoppertől!), hogy az RKSK a félidőben vezet a Mészöly ellen, tehát az éppen aktuális állás szerint a Nagytétény feljutott, az Ikarusnak pedig saját kezében volt a sorsa. Kényelmes szituáció!
A másik pályáról érkező hír ellenére kicsit összekapta magát az Ikarus, a 68. percben Darvas révén egyenlített is. Tisztább nem lett a játék, sorra osztotta a lapokat a játékvezető, pedig amúgy nem volt bőkezű: egy kakaskodás végén például csak egy sárgát adott, simán benne volt a páros kiállítás is a lökdösődés és az elhangzó fenyegetések alapján.
Prémium kakaskodás!
Nagyjából az Ikarus góljával egy időben egyenlített a Mészöly is, így lehetett izgulni. Az iksz a vendégeknek tökéletes volt, bár az utolsó fordulóban a Stand98 ellen akár be is hozhatja a nyolc gólt a Nagytétény, tehát ez sem volt életbiztosítás. Hát még az, ami történt a végén! Négy perc ráadást jelzett a játékvezető, a hosszabbítás perceiben ziccerig jutott az Ikarus, majd az ellentámadásból előbb kapufát, utána a kipattanóból gólt szerzett a Nagytétény, a 95. percben. Óriási dráma, mégsem tört össze annyira az Ikarus: több forrásból megerősítést nyert, hogy Rákosmentén 1–1 lett a meccs vége. Bár a gól után egyből nem fújta le a spori a találkozót, érdemben már nem történt semmi, 2–1-re nyert a Kohász. A csapat főleg fiatalokból áll, de egyik védője az 51 éves Róza, aki ennyi idősen a kupával együtt 27 alkalommal volt kezdő, mellette 16-szor még az Old Boys-ban is szerepelt. A magyarfutball.hu adatai szerint az Újpest színeiben négyszer az NB I-ben is pályára lépett, ezzel messze a legmagasabban képzett, és persze a legtapasztaltabb tagja is volt a szombati meccsen pályára lépőknek.
Győzelmével a Nagytétényi Kohász feljutott a BLSZ I-be, ha csak egy pontot is szerez az utolsó meccsén, akkor bajnok. Az Ikarus egy ponttal előzi a Mészölyt, a győzelmek száma megegyezik, a gólkülönbsége jobb a Mészölynek, azaz a biztos feljutáshoz az Ikarusnak meg kell vernie a Testvériség II-t - azt a csapatot, ami április végén megtréfálta az addig listavezető Kohászt.
Ha tetszett a poszt és szeretnél hasonlót olvasni más pályákról is, vagy csak támogatnád a groundhopperkedésemet, akkor az alábbi két felület egyikén ezt megteheted:
Revolut: revolut.me/blatrs01
Buy Me a Coffe: https://buymeacoffee.com/porge
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.