Az elmúlt napok hírei a nemzetközi fociban a Szuperligáról szóltak. Azt gondolom, hogy egyértelmű az álláspontom egy ilyen, a modernfoci minden negatívumát megtestesítő borzalommal kapcsolatban, ezért csak egy Facebook-posztban írtam erről. Most viszont, hogy biztossá vált, hogy ez a kezdeményezés halva született, pár szót azért érdemes rászánni.
Először is: aki a focira csak gazdasági szemmel tud nézni, és azok a fő szempontjai, hogy mi éri meg gazdaságilag a kluboknak, az nem érti, mi az a foci. Lehet, hogy a modernfociban nagyon otthon van, de a futball gyökereit, hagyományait nem érti, vagy nem fogja fel. Nem látja, hogy a foci miért több, mint a rögbi (*amerikai focira gondoltam természetesen), a jégkorong, a kosárlabda vagy bármelyik másik sportág. Pedig kézenfekvő: amíg ezekben a sportágakban zömmel fogyasztók követik az eseményeket, és a profit ural mindent (főleg az Egyesült Államokban, de már Európában is), addig a labdarúgás nem ilyen.
Persze nem vagyok vak, nem élek álomvilágban, én is látom, mivé lett az UEFA és a FIFA, azt is látom, mi lett a Bajnokok Ligájából, és azt is, hogy jövőre a foci minden hagyományát megcsúfolva Katarban, télen lesz a világbajnokság. Nem véletlenül undorodom így is a modernfocitól, nem véletlenül szoktam le a nemzetközi klubfutball követéséről, tudom, hogy itt is a profit az úr.
De!
A foci azért is a világ legszebb játéka, mert mindig van benne remény mindenkinek. Még ebben az elitliga felé tendáló BL-ben is ott vannak néha outsider közép-kelet-európai klubok, és még bármelyik topbajnokság topcsapatát megtréfálhatják a kicsik. Ezért van az, hogy bár alapvetően elfordultam az úgynevezett topfutballtól, a tabellákat azért minden héten megnézem, követem az eseményeket, és mindig örömmel látom, ha valamelyik nagy kikap.
Ezt vette volna el a Szuperliga. Az esélyegyenlőség mítoszát, a reményt, a kicsik hősies küzdelmét, a hagyományokat, mindent, amiért a foci a legnépszerűbb sportág a világon. Mit adott volna cserébe?
Jóérzésű embereknek semmit, egy szűk rétegnek még extrább profitot, a fogyasztóknak pedig fogyasztani valót.
Sajnos nem tudok elmenni amellett, hogy még Magyarországon is bőven vannak olyan emberek, akik szerint az tenne jót a labdarúgásnak, ha legnagyobb klubok csak egymással játszanának. Értitek, hiszen a kínai, amerikai meg mit tudom én, milyen fogyasztóknak ez kell, őket nem érdekli a Getafe-Real Madrid, nekik évi tíz Real-Barca kell (és ugyanez további angol, spanyol és mondanám, hogy német példákkal helyettesíthetők, de utóbbi nem igaz, óriási tisztelet érdemel a német klubok és a német foci hozzáállása az ügyhöz). S az ilyen szélsőségesen piacpárti, csak közgazdászi fejjel gondolkodók szerint az elitkluboknak is ez a jó, hiszen több profitot termel nekik, ha egymással játszanak, minek játszanának akkor mással?
Szerencsére a foci legfontosabb szereplői nem a klubvezetők, nem a klubok körül ólálkodó közgazdászok, nem a tévétársaságok és nem a pénzéhes marketingesek.
A foci legfontosabb szereplői a játékosok és a szurkolók.
Kiderült, hogy pont ez a két szereplő nem akarja a Szuperligát. A szurkolókat a hagyományos labdarúgás érdekli, a játékosok pedig Bajnokok Ligáját, világbajnokságot és nemzeti bajnokságokat akarnak nyerni, a többi trófea sehol sincs ezekhez képest. Főleg nem egy frissen alakuló, egy pénzintézet által támogatott, ki tudja, milyen keretek között folyó Szuperliga.
Összességében az igazi futballt szeretők, a szurkolók, a fanatikusok számára egy nagyon szép időszak ez. Egyelőre még csak a pénzemberek papírjain ér többet száz kínai néző/fogyasztó egy helyi szurkolónál. Amíg ez így marad, addig a foci nem tud meghalni.
Nincsenek illúzióim, egyrészt nagyon, de nagyon messze van a mostani labdarúgás az ideálistól, különösen a nemzetközi kupák nem hasonlítanak már arra, ami a futball eredeti szellemisége által létrejött. De az írmagja még mindig megvan ennek a szellemiségnek, és úgy tűnik, ha azt akarják eltiporni, akkor még létezik az összefogás jóérzésű futballszerető emberekben.
Nagy pillanat ez, élvezzük ki!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Etniez 2021.04.22. 19:25:51
Az egyik "magyar" csapat: BOGDÁN – LOVRENCSICS GERGŐ, MIHA BLAZIC, SAMY MMAEE, ELDAR CIVIC – SIGÉR DÁVID, AISSA LAIDOUNI – OLEKSANDR ZUBKOV, TOKMAC NGUEN, MYRTO UZUNI – FRANCK BOLI.
És a másik "magyar" csapat: BANAI – KIRE RISTEVSKI, LIRIM KASTRATI, JORGOSZ KUTRUMPISZ – BRANKO PAULJEVIC, NIKOLA MITROVIC, YOHAN CROIZET, VINCENT ONOVO, NEMANJA ANTONOV – GIORGI BERIDZE, JUNIOR TALLO
Ez volt a Fradi-Újpest 2021-ben. Ehhez képest ez a szuperligás baromkodás már csak porhintés.
Nancsibacsi 2021.04.23. 06:50:26
Németország: Bayern München. Más nem nyert az utóbbi 8 évben, most lesz a 9.
Anglila: Na itt legaláb top 6 csapat van - a bajnokság 1/3-a. De a 2/3 töltelék itt is.
Hollandia: Ajax. Transfermarkt értékben a 4. legértékesebb klub 9x olcsóbb. A másodosztályban az első és az utolsó között kb 2x az eltérés! Nálunk ez az eltérés "csak" 5x a Fradi és a 4. között.
És itt a gond, ami miatt európai szintű bajnokságokat létre KELL hozni, különben a nemzeti bajnokságok első osztálya nézhetetlen lesz - vagyis már most az. 12 évesek ne álljanak be óvodások közé focizni, mivel ezzel ölik meg a foci szellemét. Kell Európai liga 1-2-3, a nemzeti bajnokságból lehessen feljutni a 3-ba, onnan a 2--be, onnan az 1-be, és nyilván kiesni is ki lehessen mindenhonnan - a 3-ból a nemzeti bajnokságba. Az se baj ha egy adott országból adott évben 1 jut fel és 2 esik ki - akkor ott a nemzeti első osztályban egyel több kieső lesz és kész. Szóval ami a legfontosabb: a nemzeti bajnokságot kinőtt csapatok NE játsszanak nemzeti szinten. Nem oda valók.
Vajon melyik meccs volna az érdekesebb, minden hétvégén: Fradi-Kisvádra, vagy Fradi-Szpartak Praha? Na ugye.
Nancsibacsi 2021.04.23. 06:52:30
1. Volt 15 csapat, aki nem eshet ki.
2. A maradék 5 hely gyakorlatilag fizetős lett volna (nem mondták meg hogy azt hogyan töltik fel).
3. A nemzeti bajnokságokban is játszottak volna a csapatok
És innen kezdve igazad van - ez így NAGYON ROSSZ. De ami most van, az is rossz - majdnem ugyanannyira.
pörgeszurkol 2021.04.23. 09:35:40
Nagyjából az is igaz, hogy az első osztályokban alig van esélye másnak egy szűk körön kívül, de a Leicester csak odaért (ráadásul nem is az a csapat áll az első hat helyen, aki ment volna a Szuperligába), az olaszoknál is van rotáció, a spanyoloknál legalább hárman küzdenek a bajnoki címért, de ez nem újkeletű, egyedül a németeknél durva a helyzet. Pont ott, ahol a legjobb a klubok gazdasági modellje, és akik a leginkább elutasították a Szuperligát. Szóval érdekes ez. Kell változás, de nem úgy, ahogy most akarták.
Nancsibacsi 2021.04.23. 11:57:58
És ettől minden nemzeti bajnokságban sokkal-sokkal rosszabb a helyzet, de náluk is pl. a Leeds vagy a Fullham az nem tényező, és soha a büdös életben nem is lesz tényező, mert EL/BL-be nem jut ki - a nagy lóvé meg onnan jönne. Juventus most nem lesz bajnok, tényleg, van rotálás - az utóbbi 10 évből 9x ő volt a bajnok.
Egy bajnokság nem attól lesz jó, hogy a résztvevő 20 csapatból nem 1, hanem 3, esetleg 7 komolyan vehető van, és hogy 10 évente más a bajnok. Ahogy nézed az alsóbb osztályokat egyre inkább igaz lesz az amiről írtál, hogy mindenkinek van esélye. Az ilyen meccseket jó nézni - mert bármi lehet. Egy Juventus meccset a Juve szurkolóin kívül SENKI se élvez, mivel kb előre meg van írva az ítélet - ha mégsincs, az az a kivétel, ami sajnos erősíti a szabályt.
A nézhető meccsek volna a cél, amit a BL által a bajnokságokba beletolt plusz lóvé egyszerűen megöl. Nyilván egy anglia nagyobb piac lesz mindig míg Magyarország - de ha pl. a Fradi bekerülne az EL3-ba, akkor ott szerezhetne külföldi rajongókat is, mert lenne aki az EL3-as meccseket pártatlan nézőként nézné. Ezért maga a Fradi brand erősödhetne, eredményt érhetne el, és a 30 milliós klubból - ami így is mesterséges, mert reálisan a magyar piacon 10 is túlzás volna - feljebb tudna lépni, mint magyar székhelyú, nemzetközi ligában játszó klub. Jelenleg erre annyi esélye van, mint mókusnak az erdőtűzben.
pörgeszurkol 2021.04.23. 16:31:48